Сателитната компания “Старлинк” на американския милиардер Илон Мъск провежда тестовете в Румъния със съгласието и подкрепата на Националния орган за администрация и регулиране на съобщенията (ANCOM), като целта е чрез тези опити да се покаже, че глобален регламент от 90-те години, който ограничава технически новото поколение спътници, може да бъде облекчен, без да се засяга работата на класическите сателити, съобщава Диджи24.
Според публикацията Илон Мъск иска да демонстрира, че сателитите “Старлинк” могат да работят с до осем пъти повече от възможностите, позволени в момента от лимита за така наречената Еквивалентна плътност на потока на мощността (EPFD) на Международния съюз по далекосъобщения (ITU).
Мъск и Старлинк
Компанията на милиардера SpaceX, която контролира “Старлинк”, отдавна лобира за увеличаване на лимита на индикатора EPFD с аргумента, че той е твърде нисък, за да постигне целта си.
Наскоро компанията поиска от американския телекомуникационен регулатор, Федералната комисия по далекосъобщенията (FCC), да спре да чака правилата да бъдат променени от Международния съюз по далекосъобщения и да облекчи регламента в Съединените щати.
Румъния е първата страна в света, на територията на която се провеждат подобен вид тестове. Националният орган за администрация и регулиране на съобщенията ще оповести резултатите на срещите на Международния съюз по далекосъобщения, посветени на темата, става ясно още от публикацията.